Baner główny

Targi Salix

XXI Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX XXVIII Dni Wierzbinka 20 maja 2018 r.


 
 

XX Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny Salix 2017

 Załącznik Nr 3 - Regulamin Imprezy Masowej pod nazwą: Koncert zespołu Bayer Full w ramach Ogólnopolskich Targów Wierzby i Wikliny SALIX i Dni Wierzbinka

 Załącznik Nr 4 - Regulamin miejsca imprezy masowej pod nazwą: Koncert zespołu Bayer Full w ramach Ogólnopolskich Targów Wierzby i Wikliny SALIX i Dni Wierzbinka

XIX Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX XXVI Dni Wierzbinka 15 maja 2016 r.

XIX Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny „Salix"

XXVI Dni Wierzbinka

 

15 maja tysiące osób przyjechało do Wierzbinka, w związku z XIX Ogólnopolskimi Targami Wierzby i Wikliny „Salix", połączonymi z XXVI Dniami Wierzbinka. Swoje wyroby zaprezentowało wielu wystawców z całej Polski. Na stoiskach królowała wiklina. Nie zabrakło jednak także rzeźb, obrazów, wyrobów ze słomy, siana, ceramiki, koronek oraz innych wyrobów rękodzielniczych.

W pierwszej odsłonie części artystycznej wystąpili młodsi i starsi wykonawcy z gminy Wierzbinek, prezentując swoje talenty wokalne, taneczne oraz gry na instrumentach. Oklaskiwano również gminne zespoły ludowe: „Kalinianki" i „Na swojską nutę".

Podczas oficjalnej części uroczystości zaproszonych gości i wystawców powitał wójt gminy Wierzbinek, dr Paweł Szczepankiewicz. Przypomniał, że obecny rok jest znaczący, ze względu m.in. na 1050-rocznicę chrztu Polski. Życzył wszystkim miłego pobytu i dobrej zabawy podczas Targów Wierzby i Wikliny.

Dla wystawców ważnym momentem był werdykt kapituły oraz wręczenie pucharów. Oceny stoisk wystawowych dokonała komisja w składzie: Karolina Racinowska, Małgorzata Pikowska, Alina Rosiak, Włodzimierz Gemziak, Elżbieta Walicka i Anna Puszkiewicz. Wybór nie był łatwy, ponieważ wystawcy prezentowali bardzo wysoki poziom. Ostatecznie główną nagrodę w kategorii wierzba i wiklina otrzymała Małgorzata Malara z Częstochowy. Nagrodę w kategorii rzeźba w drewnie odebrał Mirosław Kufel z Bydgoszczy. Najlepszym wystawcą w kategorii rękodzieło artystyczne został Jerzy Krakowiak z Trzcińca (gmina Białe Błota), za kompozycje z suszonych kwiatów. Wyróżnienie otrzymał Józef Dzieciątkowski Józef z miejscowości Czarnybród (gmina Grodziec) oraz Grzegorz Noga z Leszna. Joanna Szewczyk z Wólki Tanewskiej (województwo podkarpackie) otrzymała Puchar Wojewody Wielkopolskiego. Puchar Wójta Gminy Wierzbinek trafił do Piotra Staszaka z Brudzewa. Puchar Starosty Konińskiego odebrała Ewa Świątkowska-Papińska z firmy „Polskie Plecionkarstwo". Puchar Przeglądu Konińskiego otrzymała Pracownia I Galeria Ceramiki Artystycznej „Pani glina" Hanny Kroschel z Bydgoszczy, a Puchar Radnego Powiatowego Andrzeja Kłosowskiego - Grzegorz Stawicki z Synogaci (gmina Wierzbinek).

Dalszą cześć uroczystości rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej, która jak co roku przygotowała na Targi Wierzby i Wikliny specjalny repertuar. Na scenie amfiteatru zaprezentował się także zespół „Echo Kujaw" oraz Kapela „Zza winkla".

Podczas imprezy zorganizowano akcję charytatywną - zbiórkę pieniężną dla Amelii, która urodziła się z ciężką wadą serca. Placówka Terenowa KRUS w Koninie przeprowadziła konkurs testowy pt. „Pracuj bezpiecznie w gospodarstwie rolnym".

Główną atrakcją wieczoru był koncert zespołu Akcent. Wokalista Zenek Martyniuk przyciągnął do Wierzbinka tłumy fanów. Publiczność znakomicie się bawiła w rytmie jego największych przebojów. Wokalista zaśpiewał m.in. utwór „Przez Twe oczy zielone", którym porwał publiczność do wspólnego śpiewu i tańca.

Targi Wierzby i Wikliny zakończyły się zabawą taneczną. I zaproszeniem na przyszłoroczną, jubileuszową edycję.

 
 

XIX Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny „Salix”

 

Gmina Wierzbinek już po raz XIX organizuje Targi Wierzby i Wikliny „SALIX” połączone z Dniami Wierzbinka. Impreza łączy w sobie kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego oraz występy estradowe. Targi stwarzają znakomitą możliwość nie tylko zaprezentowania swoich prac, ale także znalezienia na nie nabywców oraz nawiązania korzystnych kontaktów.

W tym roku Targi odbędą się 15 maja. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Na zgłoszenia czekamy do 20 kwietnia. W sposób szczególny zaproszenie kierujemy do twórców ludowych, osoby zajmujące się rękodziełem artystycznym i wykonujące tak zwane ginące zawody: do wikliniarzy, rzeźbiarzy, malarzy, rękodzielników, do tych wszystkich, dzięki którym Targi mają tak wyjątkową atmosferę.



Regulamin Ogólnopolskich Targów Wierzby i Wikliny „Salix”

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

XVIII Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX XXV Dni Wierzbinka 24 maja 2015 r.

Ponad 130 wystawców z terenu całej Polski prezentowało się na Targach Wierzby i Wikliny Salix, odbywających się już po raz osiemnasty. Tegorocznej edycji imprezy, mającej miejsce 24 maja, tradycyjnie towarzyszyły Dni Wierzbinka. Od wczesnych godzin rannych wystawcy prezentowali swoje prace, wśród których nie zabrakło wyrobów z wikliny, rzeźb, obrazów, wyrobów ze słomy siana, ceramiki oraz innych wyrobów rękodzielniczych.

W samo południe rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie szkół z Sadlna, Zakrzewka, Zarynia Boguszyc.

W oficjalnym rozpoczęciu uroczystości wójt gminy Paweł Szczepankiewicz powitał wszystkich wystawców i przybyłych gości. Po przemówieniach nastąpiła najważniejsza chwila dla wystawców - ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów. Różnorodność oraz wysoki poziom wszystkich prezentowanych wyrobów sprawiły, że kapituła konkursowa miała przed sobą niełatwe zadanie. Główną nagrodę w kategorii wierzba i wiklina przyznano Gabrieli Sobańskiej z Kielc. Wyróżnienie otrzymała Joanna Szewczyk z Wólki Tanewskiej oraz Eugeniusz Świątkowski z Leszna. W kategorii rzeźba w drewnie najlepszym okazał się Henryk Jankowski, pochodzący ze Szczepidła w gminie Krzymów, wyróżnienie przyznano natomiast Mariannie Iwińskiej z Jabłkowa. Iwona Płokarz, prezentująca ceramikę artystyczną i witrażową, otrzymała główną nagrodę w kategorii rękodzieło artystyczne, wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Teresa Szymańska (Koło), Alina Jabłońska z Brdowa oraz Izabela Maciejewska z Osięcin. Najlepszym wystawcą tegorocznych targów został Eugeniusz Świątkowski, który otrzymał Puchar Wojewody Wielkopolskiego. Koło Pszczelarzy z Wierzbinka zdobyło Puchar Wójta Gminy Wierzbinek, Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego trafił do Ewy Papińskiej (Chrusty gm. Golina) , natomiast Puchar Starosty Konińskiego zdobyła Barbara Radomska (Lublin). Do Iwony Płokarz (Bydgoszcz) trafił Puchar Przeglądu Konińskiego, a do Koła Gospodyń Wiejskich z Nykla - Puchar Radnego Powiatowego Andrzeja Kłosowskiego.

Tradycyjnie podczas targów koncertował Gminna Orkiestra Dęta z Wierzbinka, która zaprezentowała się w nowych mundurach galowych. Orkiestra wystąpiła w przygotowanym specjalnie na niedzielną uroczystość repertuarze. Na scenie amfiteatru wystąpiły zespoły: Echo Kujaw, Kalinianki. Gościnnie wystąpił kwartet dziewcząt z Sompolna w repertuarze piosenek Anny Jantar, przypominając takie przeboje jak „Staruszek świat", czy „Tyle słońca w całym mieście".

Największe tłumy przyciągnęła gwiazda wieczoru - zespół Voyager, który porwał publiczność do tańca. Impreza zakończyła się zabawą taneczną.

Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Wielkopolski, patronami medialnymi - Przegląd Koniński oraz Konińska Gazeta Internetowa.

http://koninskagazetainternetowa.pl/2015/05/26/wierzbinek-wiklinowe-swieto-w-goscinnej-gminie/
 
http://tvwielkopolska.pl/index.php/konin-aktualosci/konin/16457-rkodzielnicy-w-wierzbinku
 
http://tvwielkopolska.pl/index.php/wywiady/58-wywiady/16438-sukces-dni-wierzbinka
 

 

 

XVII Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX

Targi wierzby i wikliny „Salix" co roku cieszą się ogromnym powodzeniem zarówno wśród wystawców, jak i kupujących. Tegoroczna edycja imprezy przyciągnęła tłumy, z których większość polowała na wiklinowe kosze, stoliki, krzesła czy kwietniki. Nie brakowało akże fanów ceramiki, rzeźby i obrazów. Wystawcy, którzy z całej Polski przyjechali do parku w Wierzbinku, podkreślali, że to miejsce jest wyjątkowe. Targom tradycyjnie towarzyszyły obchody Dni Wierzbinka, które odbyły się już po raz 24. Czytaj cały artykuł...

Zdjęcia z XV-tych Targów Wierzby i Wikliny "SALIX" 2012

Zdjęcia z XIV-tych Targów Wierzby i Wikliny "SALIX" 2011

Wojewoda Wielkopolski przyjął patronat honorowy nad Targami SALIX

 Powiększ

XIV Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX

XIV Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX

 

W ramach corocznych obchodów Dni Wierzbinka w dniu 12 czerwca 2011r. pragniemy pokazać dorobek naszej Gminy, a przy tej sposobności umożliwić wszystkim chętnym - mamy nadzieję również z odległych stron Polski - udział w imprezie wystawienniczej, jaką są Ogólnopolskie Targi „Salix", targi wyrobów z wierzby i wikliny. W tym roku będziemy świętować 14-lecie istnienia tej jedynej w kraju imprezy wystawienniczej, która odbywa się w parku okalającym zabytkowy pałac - obecnie siedziba Urzędu Gminy. Twórcy ludowi prezentują swoje rękodzielnicze wyroby począwszy od tradycyjnych koszy, mebli wiklinowych aż po serwety koronkarskie, rzeźby z drewna itp. Na scenie występują zespoły ludowe, organizowane są liczne konkursy dla dzieci i młodzieży. To okazja dla wystawców, również z innych dziedzin, do zaprezentowania swojego rzemiosła. Dla twórców rękodzieła przewidziane są nagrody i wyróżnienia. W ubiegłym roku w targach udział wzięło ponad 100 wystawców. Jak to zwykle bywa na podobnych festynach pokaz główny uzupełniają stoiska handlowe z drzewami i krzewami ozdobnymi, materiałami budowlanymi itp.

W godzinach wieczornych wystąpią: Eleni oraz zespół Masters.

Od 1998 r. w Wierzbinku corocznie w dzień Zielonych Świątek odbywają się Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX, pokazujące możliwości praktycznego wykorzystania naturalnych surowców takich jak: wiklina, siano, suszone kwiaty, korzenie drzew. Impreza w formie jarmarku cieszy się uznaniem wśród twórców ludowych z całej Polski. Mają oni okazję nie tylko do prezentacji i sprzedaży swoich wyrobów, lecz także do wymiany doświadczeń.

Zapraszamy do Wierzbinka.

Wójt Gminy Wierzbinek

/-/ Paweł Szczepankiewicz

Zdjęcia z XIII Targów Wierzby i Wikliny Salix 2010

Informacje ogólne o targach SALIX

W roku 2010 świętowaliśmy 13 - lecie istnienia tej niepowtarzalnej w kraju imprezy wystawienniczej, która odbywa się w parku okalającym zabytkowy pałac - obecnie siedziba Urzędu Gminy. Twórcy ludowi prezentują swoje rękodzielnicze wyroby począwszy od tradycyjnych koszy, mebli wiklinowych aż po serwety koronkarskie, rzeźby z drewna itp. Na scenie występują zespoły ludowe, organizowane są liczne konkursy dla dzieci i młodzieży.

Celem targów jest prezentacja i szeroka popularyzacja rzemiosła artystycznego, wspieranie sztuki ludowej. W ramach imprezy twórcy mają wspaniałą okazję do promocji swojej artystycznej aktywności.

Ostatnie targi cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno prezentujących swoje dzieła twórców jak i publiczności. Formuła targów umożliwia bezpośredni kontakt wystawców z odwiedzającymi, można na nich zobaczyć, dotknąć oraz kupić dzieła twórców.

W imprezie może wziąć udział każdy twórca, który dokona zgłoszenia w odpowidnim terminie. Zgłoszenie należy przesłać na adres Urzędu Gminy w Wierzbinku (Wierzbinek 40, 62-619 Sadlno). Przesłane zgłoszenie jest gwarancją zabezpieczenia powierzchni wystawowej i ujęcia w informatorze targowym.
Urząd Gminy w Wierzbinku nie pobiera opłat za uczestnictwo w targach, jednak każdy wystawca rękodzieła zobowiązany jest do przekazania na rzecz Organizatora targów co najmniej jednego wyrobu z prezentowanych. Przekazane wyroby zasilą pulę nagród w przeprowadzonych konkursach.

Organizator targów nie zapewnia sprzętu wystawienniczego typu stoliki, krzesła, żyłki, uchwyty, nakrycia na stoły itp.

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy: promocja@wierzbinek.pl lub telefoniczny (p. Małgorzata Kozicka 63/ 26 11 380).
 

Film na temat Targów SALIX

Krótki film na temat Targów SALIX.

Zdjęcia z XII-tych Targów Wierzby i Wikliny "SALIX" 2009

Partnerzy

Agencja Rynku Rolnego Konin
Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia
Salix
Lokalna Organizacja Turystyczna
Konińska Gazeta Internetowa
Agencja Rynku Rolnego Konin
Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia
Salix
Lokalna Organizacja Turystyczna
Konińska Gazeta Internetowa