Baner główny

XIX Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX XXVI Dni Wierzbinka 15 maja 2016 r.

XIX Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny „Salix"

XXVI Dni Wierzbinka

 

15 maja tysiące osób przyjechało do Wierzbinka, w związku z XIX Ogólnopolskimi Targami Wierzby i Wikliny „Salix", połączonymi z XXVI Dniami Wierzbinka. Swoje wyroby zaprezentowało wielu wystawców z całej Polski. Na stoiskach królowała wiklina. Nie zabrakło jednak także rzeźb, obrazów, wyrobów ze słomy, siana, ceramiki, koronek oraz innych wyrobów rękodzielniczych.

W pierwszej odsłonie części artystycznej wystąpili młodsi i starsi wykonawcy z gminy Wierzbinek, prezentując swoje talenty wokalne, taneczne oraz gry na instrumentach. Oklaskiwano również gminne zespoły ludowe: „Kalinianki" i „Na swojską nutę".

Podczas oficjalnej części uroczystości zaproszonych gości i wystawców powitał wójt gminy Wierzbinek, dr Paweł Szczepankiewicz. Przypomniał, że obecny rok jest znaczący, ze względu m.in. na 1050-rocznicę chrztu Polski. Życzył wszystkim miłego pobytu i dobrej zabawy podczas Targów Wierzby i Wikliny.

Dla wystawców ważnym momentem był werdykt kapituły oraz wręczenie pucharów. Oceny stoisk wystawowych dokonała komisja w składzie: Karolina Racinowska, Małgorzata Pikowska, Alina Rosiak, Włodzimierz Gemziak, Elżbieta Walicka i Anna Puszkiewicz. Wybór nie był łatwy, ponieważ wystawcy prezentowali bardzo wysoki poziom. Ostatecznie główną nagrodę w kategorii wierzba i wiklina otrzymała Małgorzata Malara z Częstochowy. Nagrodę w kategorii rzeźba w drewnie odebrał Mirosław Kufel z Bydgoszczy. Najlepszym wystawcą w kategorii rękodzieło artystyczne został Jerzy Krakowiak z Trzcińca (gmina Białe Błota), za kompozycje z suszonych kwiatów. Wyróżnienie otrzymał Józef Dzieciątkowski Józef z miejscowości Czarnybród (gmina Grodziec) oraz Grzegorz Noga z Leszna. Joanna Szewczyk z Wólki Tanewskiej (województwo podkarpackie) otrzymała Puchar Wojewody Wielkopolskiego. Puchar Wójta Gminy Wierzbinek trafił do Piotra Staszaka z Brudzewa. Puchar Starosty Konińskiego odebrała Ewa Świątkowska-Papińska z firmy „Polskie Plecionkarstwo". Puchar Przeglądu Konińskiego otrzymała Pracownia I Galeria Ceramiki Artystycznej „Pani glina" Hanny Kroschel z Bydgoszczy, a Puchar Radnego Powiatowego Andrzeja Kłosowskiego - Grzegorz Stawicki z Synogaci (gmina Wierzbinek).

Dalszą cześć uroczystości rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej, która jak co roku przygotowała na Targi Wierzby i Wikliny specjalny repertuar. Na scenie amfiteatru zaprezentował się także zespół „Echo Kujaw" oraz Kapela „Zza winkla".

Podczas imprezy zorganizowano akcję charytatywną - zbiórkę pieniężną dla Amelii, która urodziła się z ciężką wadą serca. Placówka Terenowa KRUS w Koninie przeprowadziła konkurs testowy pt. „Pracuj bezpiecznie w gospodarstwie rolnym".

Główną atrakcją wieczoru był koncert zespołu Akcent. Wokalista Zenek Martyniuk przyciągnął do Wierzbinka tłumy fanów. Publiczność znakomicie się bawiła w rytmie jego największych przebojów. Wokalista zaśpiewał m.in. utwór „Przez Twe oczy zielone", którym porwał publiczność do wspólnego śpiewu i tańca.

Targi Wierzby i Wikliny zakończyły się zabawą taneczną. I zaproszeniem na przyszłoroczną, jubileuszową edycję.

 
 

Partnerzy

Agencja Rynku Rolnego Konin
Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia
Salix
Lokalna Organizacja Turystyczna
Konińska Gazeta Internetowa
Agencja Rynku Rolnego Konin
Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia
Salix
Lokalna Organizacja Turystyczna
Konińska Gazeta Internetowa