Baner główny

XVIII Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX XXV Dni Wierzbinka 24 maja 2015 r.

Ponad 130 wystawców z terenu całej Polski prezentowało się na Targach Wierzby i Wikliny Salix, odbywających się już po raz osiemnasty. Tegorocznej edycji imprezy, mającej miejsce 24 maja, tradycyjnie towarzyszyły Dni Wierzbinka. Od wczesnych godzin rannych wystawcy prezentowali swoje prace, wśród których nie zabrakło wyrobów z wikliny, rzeźb, obrazów, wyrobów ze słomy siana, ceramiki oraz innych wyrobów rękodzielniczych.

W samo południe rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie szkół z Sadlna, Zakrzewka, Zarynia Boguszyc.

W oficjalnym rozpoczęciu uroczystości wójt gminy Paweł Szczepankiewicz powitał wszystkich wystawców i przybyłych gości. Po przemówieniach nastąpiła najważniejsza chwila dla wystawców - ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów. Różnorodność oraz wysoki poziom wszystkich prezentowanych wyrobów sprawiły, że kapituła konkursowa miała przed sobą niełatwe zadanie. Główną nagrodę w kategorii wierzba i wiklina przyznano Gabrieli Sobańskiej z Kielc. Wyróżnienie otrzymała Joanna Szewczyk z Wólki Tanewskiej oraz Eugeniusz Świątkowski z Leszna. W kategorii rzeźba w drewnie najlepszym okazał się Henryk Jankowski, pochodzący ze Szczepidła w gminie Krzymów, wyróżnienie przyznano natomiast Mariannie Iwińskiej z Jabłkowa. Iwona Płokarz, prezentująca ceramikę artystyczną i witrażową, otrzymała główną nagrodę w kategorii rękodzieło artystyczne, wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Teresa Szymańska (Koło), Alina Jabłońska z Brdowa oraz Izabela Maciejewska z Osięcin. Najlepszym wystawcą tegorocznych targów został Eugeniusz Świątkowski, który otrzymał Puchar Wojewody Wielkopolskiego. Koło Pszczelarzy z Wierzbinka zdobyło Puchar Wójta Gminy Wierzbinek, Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego trafił do Ewy Papińskiej (Chrusty gm. Golina) , natomiast Puchar Starosty Konińskiego zdobyła Barbara Radomska (Lublin). Do Iwony Płokarz (Bydgoszcz) trafił Puchar Przeglądu Konińskiego, a do Koła Gospodyń Wiejskich z Nykla - Puchar Radnego Powiatowego Andrzeja Kłosowskiego.

Tradycyjnie podczas targów koncertował Gminna Orkiestra Dęta z Wierzbinka, która zaprezentowała się w nowych mundurach galowych. Orkiestra wystąpiła w przygotowanym specjalnie na niedzielną uroczystość repertuarze. Na scenie amfiteatru wystąpiły zespoły: Echo Kujaw, Kalinianki. Gościnnie wystąpił kwartet dziewcząt z Sompolna w repertuarze piosenek Anny Jantar, przypominając takie przeboje jak „Staruszek świat", czy „Tyle słońca w całym mieście".

Największe tłumy przyciągnęła gwiazda wieczoru - zespół Voyager, który porwał publiczność do tańca. Impreza zakończyła się zabawą taneczną.

Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Wielkopolski, patronami medialnymi - Przegląd Koniński oraz Konińska Gazeta Internetowa.

http://koninskagazetainternetowa.pl/2015/05/26/wierzbinek-wiklinowe-swieto-w-goscinnej-gminie/
 
http://tvwielkopolska.pl/index.php/konin-aktualosci/konin/16457-rkodzielnicy-w-wierzbinku
 
http://tvwielkopolska.pl/index.php/wywiady/58-wywiady/16438-sukces-dni-wierzbinka
 

 

 

Partnerzy

Agencja Rynku Rolnego Konin
Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia
Salix
Lokalna Organizacja Turystyczna
Konińska Gazeta Internetowa
Agencja Rynku Rolnego Konin
Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia
Salix
Lokalna Organizacja Turystyczna
Konińska Gazeta Internetowa